Miért használjunk felületelőkészítő anyagokat?
- A nedvszívó képesség csökkentése érdekében, hogy az alapfelület ne szívja ki a kötés kialakulásához szükséges vizet az alapvakolatból.
- A nedvszívás kiegyenlítése érdekében, hogy a felület egyenletesen száradjon. Pl. a falazóhabarcs és a falazóanyag esetén és vegyes falazatoknál fontos.
- A felület szilárdítása céljából (enyhén porózus felület esetén alkalmazható csak).
- A különböző rétegek közötti tapadás javítása érdekében.
Általános tudnivalók: Alapozó, gúzoló és tapadóhíd
- Ezek mindegyike vékony rétegben felhordott, folyékony anyag, amelyek előkészítik a felületet.
- Alapozót elsősorban nedvszívó felületre alkalmazzunk a nedvszívás csökkentése érdekében és felületszilárdításra.
- A gúzoló használatával biztosítjuk a megfelelő tapadóerőt az alapfelület és az alapvakolat között és elérhetjük az alapfelület egyenletes nedvszívóképességét.
- Tapadóhídat sima és nem nedvszívó felületeken alkalmazzunk az inkompatibilis anyagok közötti tapadás elérése érdekében. Inkompatibilitás alatt itt azt értjük, hogy két anyag nem képes egymáshoz kellő szilárdsággal tapadni.
Az alapfelület típusa és a tervezett rétegrend befolyásolja annak felület előkészítését, pl. a gúzoló vagy az alapozó anyag kiválasztását. A megfelelő előkészítő anyag kiválasztásához a Cemix Vakolatok felületelőkészítő termékválasztó táblázata ad segítséget.
Vakolatok tapadásjavítására fröcskölt alapozót (gúzoló), iszapszerű alapozót vagy tapadóhidat használunk, vagy alapozás nélkül különleges vakolóhabarccsal vakolunk.